sursa foto: fightbooth.com

Henry Cejudo câștigă centura categoriei flyweight!

Fostul campion olimpic, Henry Cejudo a câștigat la decizie majoritară (48-47, 47-48, 48-47) meciul contra lui Demetrious Johnson, câștigând astfel și centura.

În lupta de la UFC 227 din Los Angeles, Henry Cejudo a pus capăt „domniei” lui Demetrious „Mighty Mouse” Johnson care și-a apărat centura de 11 ori.

A fost, totuși, o victorie la limită și discutabilă, Johnson câștigând pe partea de striking cu o diferență de 11 lovituri semnificative, însă a fost controlat la sol timp de 4 minute în total, ceea ce a făcut 2 arbitri să acorde victoria lui Cejudo.

În primul lor meci, care a fost tot pentru centură, Demetrious Johnson a câștigat prin TKO în prima repriză.

Cejudo a ajuns, astfel, la un palmares de 13 victorii și 2 înfrângeri, iar Demetrious Johnson la 27 de victorii, 3 înfrângeri și un egal.